Istorie Ianuarie 13, 2013

Biserica cu hramul „Sf. Împăraţi Constantin şi Elena" este situată în centrul Comunei Vorona la intersecţia drumului judeţean ce leagă comuna Vorona de municipiul Botoşani cu drumul comunal ce leagă satul Poiana de satul Chiscovata, fiind în imediata apropiere a Mănăstirii Vorona.

Este cea mai nouă biserică edificată în Comuna Vorona, fiind ridicată între anii 1990 - 1994, prin contribuţia credincioşilor din Vorona şi din împrejurimi în amintirea şi spre pomenirea eroilor neamului românesc.
În primăvara anului 1990, imediat după revoluţia din decembrie 1989, văzând jertfa de sânge pe care poporul român a adus-o pentru eliberarea de sub jugul comunist, locuitorii Comunei Vorona au dorit să ridice o troiţă spre amintirea acelui decembrie însângerat. Această troiţă urma să exprime mulţumirea şi recunoştinţa voronenilor faţă de Dumnezeu şi faţă de erii neamului, atât cei din decembrie 1989, dar şi cei căzuţi în desele confruntări prin care poporul român a fost nevoit să treacă.
Începută aşadar ca troiţă, prin grija şi ajutorul bunului Dumnezeu, cu rugăciunile Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena, treptat credincioşii care au făcut colectele au dorit să ridice în acest loc o biserică spre pomenirea eroilor neamului.
Fundaţia noi biserici s-a turnat la începutul lunii iulie 1990, construcţia făcându-se prin munca neostenită, prin dăruirea de creştinşi sub conducerea vrednicului epitrop Siminiceanu Dumitru.
I-au fost de ajutor în înălţarea locaşului de rugăciune : Vasile Apopei, Gheorghe Avădanii, Alexandru Ciobanu, Ilie Moroşaanu, Ioan Leontescu, Gheorghe Popescu, Pina Cojoc, Tiberiu Şfaiţer, Petrică Avădănii, Livioara Ţugui, Ilie Moşneagu, Mihai Popescu, Dumitru Popescu, Maria Rotaru, Dorel Cojoc, Mitică Popescu, Ghiţă Darie, Vasile Ioniţă, Mitică Vatamanu şi mulţi alţi enoriaşi ai satului şi din ămprejurimi. O contribuţie deosebită au avut şi elevii de la Grupul Şcolar Industrial Vorona, condus de către prof. Aurel Ştefan, care au sculptat porţile de la intrare în curtea bisericii.
Pictarea catapetesmei a fost făcută de pictorul bisericesc Vasile Buzuloi.
Biserica a fost sfinţită pe data de 21 mai 1994 de către Înalt Prea Sfinţia Sa, Înalt Prea Sfinţitul Daniel al Moldovei şi Bucovinei şi Prea Sfinţitul Calinic Botoşăneanul, în fruntea unui distins sobor de preoţi şi diaconi.
Între anii 1994 - 1998 biserica cu Hramul „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena" a făcut parte din parohia Vorona Nouă, dar din anul 1998 prin hotărârea Sfântului Sinod al Bisericii ortodoxe Române ea a devenit biserică parohială deservind credincioşii din centrul Voronei.